خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

دکتر نوراله زاده :صندوق كارآفريني اميد حامي كسب و كارهاي خانگي، خرد و كوچك

  سرمايه گذاري و کارآفريني، کاري بزرگ و نوعي عبادت است.

   مقام معظم رهبري

  گزارشگر :حاج غلام نبی براهویی

   

  اشاره:

  مطابق مصوبه‌ي شماره‌ي 30416/1901 مورخ 26/2/1385 شوراي عالي اداري «صندوق اشتغال، ازدواج و مسكن مهر امام رضا(ع)» از ادغام صندوق قرض‌الحسنه‌ي توسعه‌ي اشتغال روستايي و صندوق ازدواج جوانان در صندوق حمايت از فرصت‌هاي شغلي ايجاد ‌گرديد ليكن بر اساس قانون تنظيم بازار غير متشكل پولي مصوب 22/10/1383 مجلس شوراي اسلامي، كه اشتغال به عمليات بانكي توسط اشخاص حقيقي يا حقوقي تحت هر عنوان و تاسيس و ثبت، تحت هر گونه تشكل، براي انجام عمليات بانكي، بدون دريافت مجوز از بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران را ممنوع كرده است و از آنجا كه بر اساس بخشنامه بانك مركزي در سال 1391 مبني بر جلوگيري از فعاليت موسسات مالي و صندوق‏هايي كه از اسم ائمه(ع) بهره مي برند تغيير نام و بازنگري در نحوه پرداخت و جامعه هدف مورد حمايت صندوق، ضرورت يافت. لذا در اسفند ماه سال 1393  پس از بحث و بررسي الزامات شوراي پول و اعتبار و بخشنامه بانك مركزي، موضوع تغيير نام صندوق مهر امام رضا(ع)  به تصويب هيأت امنا رسيد و با صدور مجوز از سوي بانک مرکزي  جمهوری اسلامی ایران از اين پس اين صندوق با عنوان صندوق کارآفريني اميد به تداوم فعاليت مي‏پردازد.

   صندوق کارآفريني اميد، بر اساس رويکردِ جديدِ حمايت ازکسب و کارهاي خرد بازارمحور با روش تأمين مالي خرد (micro finacing)، وظايف مهم و مغفول مانده اي را در زنجيره حمايت هاي دولتي از توليد در بخش خصوصي بر عهده خواهد داشت. براي تببين اين نقش، لازم است با نگاهي گذرا به تلاش هاي همسو با تأسيس چنين نهادهايي در کشورهاي همگن و روبه توسعه پرداخته شود.

  در سالهاي اخير برنامههاي حمايتي و ادبيات پيرامونيِ كسب وكارهاي خرد (micro business) در کشورهاي گوناگون جهان با ساختار اقتصادي متفاوت رشد چشمگيري داشته است. اين کسب و کارها که با اهداف کاهش فقر، کمک به افزايش توليد کالا و خدمات منطقه اي و مقابله با بيکاري در سياستگذاري کشورها جايگاه درخوري يافته است. اين شيوه از تأمين مالي تا آنجا در پيشبرد اهداف توسعه اي کشورها اهميت دارد که بنياد صلح نوبل براي تلاش در نهادينه ساختن آن جايزه صلح اعطا مي کند و سازمان ملل سالي را به نام اعتبارات خرد نامگذاري ميکند. براساس آمارIFC  امروزه بيش از 500 ميليون نفر از افراد کم درآمد در سراسر دنيا با استفاده از اعتبارات خرد و با معيارهاي پيشگفته به اداره کسب وکار اقتصادي بهصورتي سودآور مشغول هستند که نشان دهنده توان تأثيرگذاري اين گونه اعتبارات در صورت تخصيص هدفمند آن مي باشد. به نظر اين نهاد مرجع، اعتبارات خرد بايد بهصورتي پايدار با استفاده از راه حل هاي  نوين و آزموده شده نظيرخوشه ها، شبکه سازي، زنجيره هاي توليد و به عبارت ساده تر توليد بازارمحور مورد استفاده بنگاههاي خرد قرار گيرد. در کشور ما تجربههاي نسبتاً مناسب ولي پراکنده اي در ارتباط با اعتبارات خرد وجود دارد. آمارهاي رسمي بيانگر آن است که در حال حاضر حدود 6000 صندوق قرضالحسنه خصوصي در کشور فعال هستند. محور اصلي فعاليت صندوقهاي قرضالحسنه ارائه اعتبارات خرد، بدون سود و صرفاً براساس کارمزد کم به متقاضيان است که عمدتاً با هدف کارگشائي صورت ميگيرد. اما بر اساس الگوهاي موفق جهاني با عدم شکلگيري نهادهاي تخصصي دو سويه، امکان پاسخگوئي به تقاضاهاي بيشمار اعتبارات خرد کارآفرينانه  با مدل پيشگفته وجود ندارد.  صندوق کارآفريني اميد (صندوق مهر امام رضا(ع) سابق) تنها نهاد مالي تخصصي با ابعاد کامل حمايتي (دو سويه- Functionality bilinear) در کشور است ‏که ‏در دو زمينه تأمين مالي خرد (micro finacing) و حمايت از کسب و کارهاي خرد (micro business) به صورت کاملاً تخصصي فعاليت مي‏نمايد. اين صندوق به عنوان بزرگترين صندوق حمايتي از فعاليت هاي کارآفرينانه در مقياس خرد در سالهاي اخير، فعاليتهاي خوبي در جهت توسعه فرهنگ اعتبارات خرد در کشور انجام داده است. از جمله با ايجادبيش از 700 هزار فرصت شغلي جديد، توانسته کمک خوبي به ارتقاء کارآفريني در سطح خرد نمايد. از جمله برنامه هاي بسيار اساسي و نوآورانه (در ايران) که اخيراً در اين صندوق در دستور کار قرار گرفته و وارد فاز اجرا شده، گذار از پرداخت هاي انفرادي به پرداخت هاي شبکه اي، ايجاد زنجيره هاي ارزش، برندسازي و پرداخت در قالب زيرشاخه هاي شبکه فروش برندها و مواردي از اين دست براي حصول از پايداري کسب و کارها و به تبع آن تثبيت چرخه بازپرداخت با توجه به فزوني مستمر دايره تقاضا مي باشد.

  مأموريت صندوق کارآفريني اميد تجهيز سپرده هاي خرد مردم و تلفيق آن با اعتبارات دولت، شناسايي جوانان واجد شرايط، توانمندسازي آنان و کمک در ايجاد کسب وکارهاي خرد کم سرمايه و کاربر با محوريت فعاليت هاي کارآفرينانه، نيازهاي منطقه اي، توسعه کسب و کارهاي IT محور؛ بر اساس شيوه هاي جهاني شبکه سازي کسب و کارهاي بازارمحور  نظير خوشه ها و زنجيره هاي ارزش در کشور براي اطمينان از پايداري کسب و کارها و هدفمندي تسهيلات پرداختي مي باشد.

  برای آشنایی بیشتر با عملکرد صندوق کار آفرینی امید با آقای  دینارزهی مدیریت صندوق کار افرینی امید  در استان سیستان وبلوچستان که سابقه درخشانی در این صندوق   به مدت 3 سال به عنوان مدیر شهرستان سرباز وسه سال بعنوان مدیر نمونه شهرستانی ویک سال به عنوان مدیر شهرستان چابهار ویک سال هم به عنوان معاون جنوب استان سیستان وبلوچستان(لازم بذکر است صندوق دو معاون مجزا یکی به عنوان معاون شمال استان ویکی به عنوان معاون جنوب استان دارد) درکارنامه کاری خود دارد.وی   از مدیران جوان وخوش برخوردوآشنا به کار خود در استانمان است   با وی گفتگویی انجام دادیم  که در زیر می خوانید:

  دینارزهی در مورد دستورالعمل اعطاي تسهيلات اشتغال صندوق کارآفرینی امید گفت:صندوق کارآفرینی امید  در راستاي نيل به اهداف دولت خدمت گزار و ماموريت خود اقدام به اعطاي تسهيلات قرض الحسنه اشتغال مي نمايدتسهيلات ارائه شده مشمول افراد بيکاري است که داراي مهارت بوده و توانايي انجام فعاليت و شروع کسب و کار را در رشته هاي خدماتي ،فني ،کشاورزي وبازرگاني داشته باشند.
   وی افزود: متقاضياني که فاقد مدارک دانشگاهي يا گواهينامه فني و حرفه اي مرتبط باشند، واجد شرايط دريافت تسهيلات از صندوق نبوده و ثبت نام افراد فوق الذکر جز اتلاف زمان و هزينه و کندي کار ساير متقاضيان ثمري در پي نخواهد داشت.
  وی گفت:لذا پيشنهاد مي گرددمتقاضیان دریافت  تسهیلات  نخست دستورالعمل  زیر را با دقت مطالعه نموده تا در صورت تطبيق وضعيت وی  با شرايط صندوق عمل ثبت  نام را آغاز نمائيد.از آنجائيکه در ثبت نام موقت اصل براعتماد به متقاضيان ميباشد لذا انتظار مي رود متقاضيان گرامي با دقت و صداقت کامل نسبت به تکميل پرونده اقدام نمايند.بديهي است در مراحل بعدي مستندات لازم جهت اثبات مندرجات اعلامي از  وی اخذ مي گردد.

  وی نظر متقاضیان دریافت  تسهیلات  را به موارد زیر جلب نمود:  

  ماده ي 1- در اين بخش واژگان و عبارات برابر تعاريف زير به کار مي روند:

  الف: کسب و کار: عبارت است از هر گونه فعاليت اقتصادي که منجر به کسب درآمد براي صاحب يا صاحبان آن شود.
  ب: خوداشتغالي و خويش فرمايي: نوعي از اشتغال که در آن فرد مالکيت و مديريت کسب و کار خود را عهده دار باشد و مي تواند علاوه بر خود براي افراد ديگري نيز ايجاد اشتغال کند.
  پ: کارفرمايي و کارآفريني: نوعي اشتغال که در آن فرد مالکيت و مديريت کسب و کار خود را عهده دار باشد و مي تواند علاوه بر خود براي افراد ديگري نيز ايجاد اشتغال کند
  ت: تسهيلات/وام:منظور از تسهيلات در اين دستورالعمل، وام قرض الحسنه صندوق مي باشد.
  ث: درخواست تسهيلات: اعلام کتبي نياز به تسهيلات اشتغال صندوق در چارچوب ضوابط که از سو اشخاص حقيقي يا حقوقي صورت مي گيرد.
  ج: طرح : عبارت است از فعاليت اقتصادي که در جهت رسيدن به اهداف خاصي انجام مي پزيرد.
  چ: راه اندازي: عبارت است از تهيه ي مقدمات و انجام اقدامات لازم براي اجرايي کردن طرح و شروع فعاليت کسب و کار.
  ح: برنامه ي کسب و کار: برنامه کسب و کار روش اجراي يک فعاليت تجاري، اقتصادي و خدماتي در يک دوره زماني مشخص را بيان مي کند که شامل بخشهاي گوناگون از جمله بازاريابي، توجيه فني، مالي و اقتصادي طرح مي باشد.
  خ: سبد مشاغل: مجموعه اي از انواع کسب و کار در يک منطقه ي جغرافيايي.
  د: بررسي در خواست: عبارت است از تطبيق شرايط در خواست کنندگان با شرايط عمومي و اختصاصي اعلام شده از سوي صندوق.
  ذ: وام گيرنده: هر شخص حقيقي يا حقوقي که در قالب ضوابط از صندوق وام دريافت نمايد و به صندوق بدهکار شود.
  ر: پرونده ي تسهيلاتي: کليه ي اوراق، مستندات، مکاتبات و مصوبات پرداخت تسهيلات به وام گيرندگان که به صورت متعارف يا مکانيزه و الکترونيکي د رصندوق نگهداري مي شود.
  ز: آورده: عبارت است از بخشي از سرمايه و يا امکانات راه اندازي کسب و کار که توسط وام گيرنده بصورت نقدي و يا غير نقدي تامين و به مصرف اجراي طرح مي رسد.

  ماده ي2- اعطاي آن دسته از تسهيلات اشتغال که صندوق بر اساس تفاهم نامه ها يا قراردادهاي عامليت توزيع آنها را عهده دار مي گردد با رعايت اين دستور العمل مطابق بخشنامه هاي مربوطه انجام مي شود.

  ماده ي3- گروه هدف عبارتند از متقاضيان بيکاري که توانايي انجام فعاليت اقتصادي را دارند ولي توانايي تهيه مکان اجراي طرح، ابزار و سرمايه لازم را ندارند.

  تبصره- براساس تعريف فوق افراد بيکار، فارغ التحصيلان دانشگاهي، دارندگان مدارک فني و حرفهاي، خانواده شهدا و ايثارگران، مبتکران و نوآوران، زنان سرپرست خانوار يا بد سرپرست با تاييد مراجع ذيصلاح در اولويت مي باشند.

  ماده ي 4- اعطاي تسهيلات صندوق در بخش خرد با اولويت طرح هاي ايجادي در زمينه خانگي، خويش فرمايي و کارآفريني تا 10 نفر کارکن مي باشد.

  تبصره- سهميه اعتبار توزيع شده کسب و کار هاي اين ماده در ابتداي هر سال تعيين و ابلاغ مي گردد.

  ماده ي5 – معرفي متقاضي از سوي هر سازمان، نهاد و يا مقامي نافي شرايط و ظوابط صندوق نبوده و معرفي شدگان حتما بايد واجد شرايط ظوابط و دستورالعمل صندوق باشند.

   وی در مورد شرايط لازم براي دريافت تسهيلات اشتغال شامل دو بخش عمومي و اختصاصي  به موارد زیر اشاره کرد :

  الف- عمومي:

  1. تابعيت جمهوري اسلامي ايران 2-دارا بودن کارت پايان خدمت نظام وظيفه يا معافيت دائم(براي آقايان) 3- عدم استفاده قبلي از تسهيلات اشتغال صندوق کارآفرینی امید4- بيکار بودن يا اشتغال به صورت شاگردي/ کارگري در يک کسب و کار خوداشتغالي و در هر صورت نداشتن بيمه ي اشتغال تبصره- در صورت داشتن بيمه کارفرمايي و اجباري بايد بيمه حذف و يا تبديل به بيمه خويش فرمايي گردد.5- داشتن مجوزهاي مورد نياز طرح از مراجع ذيصلاح.6- عدم اشتغال در دستگاههاي دولتي و عدم دريافت حقوق باز نشستگي و نيز عدم اشتغال در شرکتها و موسسات غير دولتي در زمان دريافت تسهيلات.7- دارا بودن حداقل سن 18 و حداگثر 50 سال.

   ب- اختصاصي:

  1. عدم تناقض کسب و کار متقاضي با سبد کسب و کارهاي اعلام شده براي منطقه - استان، شهرستان، بخش، شهر يا روستا2- سکونت در محل اجراي طرح.3- عدم اشتغال به تحصيل تمام وقت.4- لزوم داشتن مدارک تحصيلي و مهارتي مرتبط با کسب و کار پيشنهادي از دانشگاهها و مراکز آموزش دولتي و يا خصوصي مورد تاييد دولت( وزارت علوم و سازمان آموزش فني و حرفه اي) و يا گواهي سابقه تجربي معتبر به تاييد کارفرما5- زنان سرپرست خانوار و بد سرپرست.  تبصره1- پرداخت تسهيلات به زناني که همسرشان شاغل مي باشند ممنوع است(باستثناي کارآفرينان داراي ايده هاي نو)6- داشتن ايده براي شروع فعاليت.7- داشتن توانايي مديريت براي اداره کسب و کار

  وی در مورد انواع کسب و کار به موارد زیر اشاره نمود:

  کسب و کار خانگي : آن دسته از فعاليتهايي است که توسط عضو يا اعضاء خانواده در فضاي مسکوني در قالب يک طرح کسب و کار بدون مزاحمت و ايجاد اخلال در آرامش واحدهاي مسکوني همجوار شکل مي گيرد و منجر به توليد خدمت يا کالاي قابل عرضه به بازار خارج از محيط مسکوني مي گردد

  به منظور اجرای قانون حمایت از مشاغل خانگی، تسهیلات اعطایی به افراد جویای کار و متقاضی سرمایه گذاری و کار در منزل اعطا می گردد. این تسهیلات پس از صدور مجوزهای مقرر در قانون حمایت از مشاغل خانگی و تا سقف 50 میلیون ریال با بازپرداخت 36 ماهه اعطاء می شود. این تسهیلات با رویکرد ایجاد شبکه های تولیدی و گسترش زنجیره های تولیدی با محوریت پشتیبانان اجرایی می باشد.

  خويش فرمايي و خود اشتغالي: نوعي از اشتغال که در آن فرد مالکيت و مديريت کسب و کار خود را عهده دار باشد و مي تواند علاوه برخود براي افراد ديگري نيز ايجاد اشتغال کند. در صورتيکه اين کسب و کار براي خود مالک/ مدير و يک شاگرد ايجاد شغل نمايد، از نوع خود اشتغالي خويش فرمايي مي باشد سقف تسهيلات صندوق در اين حوزه 150 ميليون ريال مي باشد

  کارفرمايي: نوعي از اشتغال که در آن فرد مالکيت و مديريت کسب و کار خود را عهده دار باشد و علاوه بر خود براي افراد ديگري نيز ايجاد اشتغال مي نمايد. چنانچه براي افرادي ديگر بعنوان کارگر نيز ايجاد اشتغال بنمايد، از نوع کارفرمايي خواهد بود. در اين نوع اشتغال، دو يا چند نفر مي توانند در قالب اشخاص حقوقي بصورت شراکتي يا تعاوني نسبت به راه اندازي يک کسب وکار مبادرت نمايند

  کارآفريني : به فعاليتهايي کارآفريني گفته مي شود که منجر به ارائه کالاهاي جديد يا ارائه روش جديد در فرآيند توليد يا گشايش بازاري تازه، يافتن منابع جديد يا ايجاد هرگونه تشکيلات جديد در زمينه صنعت، خدمات و کشاورزي مي شود
  . کارآفرين مي بايد صاحبان سرمايه را درخصوص مطلوبيت نوآوري خويش متقاعد سازد

  تعاونى: يك اجتماع مستقل از افرادى است كه به طور داوطلبانه براى رفع نيازها و آرمان هاى مشترك اقتصادى، اجتماعى و فرهنگى خود به وسيله يك بنگاه اقتصادى با مالكيت مشترك و نظارت مردمى گرد هم مى آيند

   دینارزهی در مورد نحوه بررسي درخواستهاي تسهيلاتگفت:انواع درخواستهاي متقاضيان به دوبخش درخواستهاي مستقيم و غيرمستقيم تقسيم بندي ميشود. در خواستهاي مستقيم مربوط به افرادي است که راسا به صندوق مراجعه نموده و نسبت به تحويل در خواست و مدارک مورد نياز به صندوق اقدام و يا در سايت ثبت نام مي نمايند و درخواستهاي غير مستقيم، متقاضيان معرفي شده از طريق نهادهاي مختلف مي باشند که با عقد تفاهم نامه با صندوق همکاري مي کنند و نيز افراد معرفي شده از طرف مقامات( سفرهاي استاني هيات دولت و ساير مقامات کشوري و استاني.(

   

   وی  در مورد سقف تسهيلات و نرخ کارمزد به موارد زیر اشاره کرد.

   حداکثر تسهيلات پرداختي به مشاغل خانگي تا مبلغ 50 ميليون ريال مي باشد.

  • حداکثر تسهيلات پرداختي به مشاغل خويش فرمايي و خود اشتغالي تا مبلغ 150 ميليون ريال مي باشد.
  • مدت باز پرداخت تسهيلات اعطايي با احتساب دوره سازندگي و تنفس براي کليه طرحها اعماز: توليدي، خدماتي و خانگي حداکثر 5 سال تعيين مي گردد.
  • تسهيلات صندوق بسته به نوع کسب و کار به صورت ماهانه، فصلي(سه ماهه) و سالانه با اقساط برابر قابل تقسيط مي باشد.
  • دوره تنفس و سازندگي براي مشاغل خانگي حداکثر 3 ماه، خويش فرمايي 4 ماه مي باشد.
   تبصره: دوره تنفس براي تقسيط فصلي حداکثر سه ماه و تسهيلات با دوره هاي تقسيط سالانه فاقد دوره ي تنفس است.
  • تسهيلات صندوق بصورت قرض الحسنه بوده و نرخ کارمزد آن 4 درصد است.

  تبصره: کارمزد دوره ي تنفس و فواصل پرداخت هاي مرحله اي در زمان پرداخت وام اخذ مي شود و اصل وام و کارمزد دوره ي باز پرداخت به تعداد اقساط تقسيم و بورت اقساطي وصول مي گردد

   

   وی در مورد تضمينات گفت:تضمينات مورد قبول براي پرداخت تسهيلات صندوق به شرح زير مي باشد:
  تضمينات مورد نياز براي تسهيلات به ازاي هر 50 ميليون ريال يک نفر ضامن کارمند رسمي داراي گواهي کسر حقوق و يا معادل آن مطابق دستور العمل صندوق، اخذ چک و سفته معادل 150 درصد تسهيلات اعطايي.
  ،تبصره: ظهر چک و سفته مي بايست توسط ضامنين امضاء گردد.

  وی در مورد نظارت پس از پرداخت افزود:نظارت عبارت است از پايش عملکرد دريافت کننده تسهيلات از نظر اجراي تعهدات مندرج در مدارک مرحله ي بررسي در خواست و قرارداد في ما بين(صندوق و فرد) در طول دوره ي قرارداد که در اشکال زيرانجام مي گيرد  1-نظارت اوليه 2- نظارت ادواري 3- نظارت بصورت فصلي

  دینارزهی در موارد انواع تسهیلات صندوق کار آفرینی امید به موارد زیر اشاره کرد.

  تسهیلات اشتغالزایی خویش فرمایی

  گروههای هدف در پرداخت این نوع از تسهیلات غالباً جوانان جویای کار و دارای مهارتهای فنی و حرفه ای می باشند که توانایی و تمایل در کسب و کارهای خرد خوداشتغالی از قبیل صنوف خدماتی، تولیدی و توزیعی را دارا می باشند. صندوق با برقراری نظام شناسایی، بررسی اهلیت و اعتبار سنجی نسبت به حمایت از طرحهای ارایه شده از سوی این قبیل افراد تا سقف 300 میلیون ریال با بازپرداخت 60 ماهه اقدام می نماید.

   تسهیلات اشتغالزایی  کارفرمایی

  تسهیلات اشتغالزایی کارفرمایی زیر 10 نفر کارکنان
  به منظور گسترش پوشش دامنه حمایتی و ایجاد مشوق های لازم جهت سرمایه گذاری در طرحهای دانش بنیان و تعاونی و پشتیبانان مشاغل خانگی صندوق نسبت به طراحی و آماده سازی زیر ساختهای حمایتی از شرکتهای دانش بنیان و تعاونی تا سقف یک میلیارد ریال اقدام نموده است. طرح های مستقر در مراکز رشد و پارکهای علم و فن آوری و تعاونیهای کوچک با رویکرد عضویت فارغ التحصیلان، زنان سرپرست خانواده و روستائیان و ساکنین مناطق محروم اولویت های استفاده از تسهیلات پیش بینی شده در این بخش می باشند.

   تسهیلات قرضع الحسنه  ازدواج

  صندوق به منظور حمایت از زوجین در شروع زندگی و تأمین بخشی از هزینه های ازدواج سالانه نسبت به تخصیص قسمتی از منابع و اعتبارات خود به حوزه ازدواج اقدام می نماید. سقف مقرر در تسهیلات ازدواج حداکثر 30 میلیون ریال و بازپرداخت 36 ماهه می باشد. معرفی متقاضیان جهت استفاده از این تسهیلات از طریق سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بانک مرکزی صورت می پذیرد.

  تسهیلات  کاری معیشت کارکنان

  صندوق به منظور حمایت از کارگران و اقشار ضعیف و کم درآمد و در راستای حمایت از تولید کالای داخلی و اشتغال نسبت به پرداخت تسهیلات به صورت کارت خرید قرض الحسنه به کارگران شاغل در کارگاههای تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و مشروط به امضاء تفاهم نامه با کارگاه مربوطه اقدام می نماید.سقف تسهیلات مقرر در این کارت 15 میلیون ریال و بازپرداخت آن 18 ماهه می باشد. معرفی کارگاههای متقاضی از طریق کارگروه مشترک مستقر در استانها متشکل از ( مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیر کل اقتصادی استانداری، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، مدیر صندوق مهر امام رضا(ع) استان) صورت می پذیرد.

  . تسهیلات  قرض الحسنه بخش صنوف

  صندوق با طراحی نظام سپرده پذیری قرض الحسنه نسبت به اعطای تسهیلات به صنوف و کسب و کارهای فعال و دایر تحت پوشش اتحادیه های صنفی در قالب تأمین سرمایه در گردش و بهسازی مکان و تأمین تجهیزات تا حداکثر150 میلیون ریال با اقساط 12 ماهه اقدام می نماید. در این طرح در صورت انتقال کارکرد حساب توسط صنوف به صندوق، صندوق حمایتهای تسهیلاتی را برابر میانگین و کارکرد تا سقف فوق الاشاره را به مشتریان صورت می دهد


  اولویت های مقرر در پرداخت تسهیلات به فارغ التحصیلان دارای مهارت های فنی و حرفه ای، ساکنین در مناطق محروم و زنان سرپرست خانواده که دارای حداقل 20% توانایی مالی در مشارکت جهت اجرای طرح باشند قرار گرفته است.

   سایر تسهیلات قرضه الحسنه    

  سایر تسهیلات قرضه الحسنه    ( ضروری، کالای ایرانی، ودیعه مسکن، درمان و تحصیل )
  این صندوق با جمع آوری سپرده های مردمی و قرض الحسنه نسبت به اعطای تسهیلات قرض الحسنه به مشتریان و دارندگان حساب قرض الحسنه متناسب با اولویتهای سپرده گذاری اقدام می نماید. سقف تسهیلات ضروری 100 میلیون ریال، ودیعه مسکن 70 میلیون ریال و خرید کالای ایرانی، درمان و تحصیل 50 میلیون ریال و حداکثر 36 ماهه می باشد که به افراد مشمول وسپرده گذاران اعطاء می گردد.

   وی همچنین در مورد عملکرد صندوق در دولت تدبیر وامید گفت: در این مدت  به تعداد3403 مورد ازدواج به مبلغ 113480000ریال ودر برای ایجادتعداد5155مورد اشتغال 796775000000ریال ودر بحث سایر تسهیلات برای تعداد  1198 به  مبلغ 126676015626 ریال پرداخت کردیم

   

  چند خبر به نقل از روابط عمومی صندوق کار آفرینی امید استان سیستان وبلوچستان

   در سفر 2 روزه وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به سیستان و بلوچستان طرحهای صندوق کارآفرینی امید افتتاح شدند

  وزیرتعاون کار و رفاه اجتماعی ، مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید ، رییس سازمان فنی و حرفه ای کشور و تنی چند از معاونان وزیر   با استقبال مسئولین استانی از جمله استاندار سیستان و بلوچستان، مدیر عامل منطقه آزاد چابهار، فرماندار ویژه چابهار و نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد شهرستان چابهار شدند.

  در ابتدای این  سفر به چابهار دکتر ربیعی در نشست تشکل ها و انجمن های کارگری و کارفرمایی، تعاونگران و موسسات مردم نهاد استان اظهار داشت: سرمایه اجتماعی دولت این است که به قشرهای پایین اجتماعی توجه دارد و آگاه بر مشکلات آن است و برای رفع آن تلاش میکند. وی با اشاره به طرحهای خوبی که در سیستان و بلوچستان در حال اجرا است خاطر نشان کرد: به آینده سیستان و بلوچستان خیلی خوش بین است.

  وی افزود : سیستان و بلوچستان در زمینه معیشت مشکلات زیادی دارد و باید برای رشد و توسعه آن و ایجاد اشتغال تلاشهای لازم صورت گیرد.

   دکتر ربیعی راه اندازی پنجره واحد خدمات رفاهی درسیستان و بلوچستان را خواستار شد و گفت: سند اشتغال استان تهیه شده است و بزودی تحولات خوبی در زمینه اشتغال اتفاق خواهد افتاد.

  وی عنوان نمود: در صورت تجمیع منابع مردمی در صندوق کارآفرینی امید امکان پرداخت تسهیلات اشتغال با کارمزد صفر در صد وجود دارد.

  در این جلسه اعضای تشکل های کارگری مسائل و مشکلات کاری خود را بیان کردند و پاسخ های لازم از سوی وزیر ارائه شد. در پایان این جلسه دکتر ربیعی در آیینی به صورت نمادین دو دستگاه مینی بوس که با حمایت صندوق کارآفرینی امید شهرستان چابهار در جهت توسعه ناوگان حمل و نقل و گردشگری بندر چابهار ارائه شده بود را واگذار نمود.

  در حاشیه سفر  مدیر عامل صندوق کار آفرینی امید تفاهم نامه همکاری صندوق کارآرفرینی امید و سازمان منطقه آزاد تجاری، صنعتی چابهار با حضور دکتر  نوراله زاده، مدیرعامل صندوق و عبدالرحیم کردی، رئيس هيات مديره و مدير عامل سازمان منطقه آزاد چابهار در محل ستادی مرکزی صندوق برگزار شد.


  دکترنوراله زاده با اشاره به پتانسیل و ظرفیت های موجود در مناطق آزاد تجاری کشور برای ایجاد و توسعه فرصت های کسب و کار مبتنی بر نیازهای بازارهای داخلی و بین المللی خصوصا کشورهای همسایه مناطق آزاد هدف از انعقاد این تفاهم نامه را تحقق سیاست های صندوق در حمايت از کسب و کار های بازار محور در قالب شبکه های تولید و ایجاد یا تکمیل زنجیره ارزش محصولات عنوان نمود.
  وی اظهار داشت: انعقاد این تفاهم نامه با رویکرد استفاده از توانمندی های بومی و محلی می باشد که زمینه ساز تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در راستای سیاستهای دولت خدمتگزار در ایجاد فرصت های کسب و کار پایدار برای جوانان می باشد.
  مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید افزود: مبلغ كل اعتبار اين تفاهم نامه حداکثر 50 میلیارد ریال جهت تامین اعتبار طرح های معرفی شده از سوی سازمان می باشد که از محل منابع صندوق به افراد واجد شرایط معرفی شده از سوی سازمان پس از بررسی و احراز شرایط صندوق پرداخت می شود.


  مدير عامل سازمان منطقه آزاد چابهار نیز آمادگی سازمان متبوع خود را برای شناسایی و استعدادیابی افراد و ارائه آموزش ها و مهارت های لازم و صدور مجوزهای مورد نیاز کسب و کار اعلام کرد.


  کردی با اشاره به نقش سازمان منطقه آزاد در حمایت از رو
  این مطلب تا کنون 12 بار بازدید شده است.

  منبع
  برچسب ها : صندوق ,اشتغال ,تسهيلات ,تسهیلات ,صورت ,پرداخت ,صندوق کارآفرینی ,خويش فرمايي ,میلیون ریال ,کارآفرینی امید ,تفاهم نامه ,براي افراد ديگري ,تسهيلات اشتغال صندوق ,استان سیستان وبلوچستان ,زنان سرپرست خانواده ,
  دکتر نوراله زاده :صندوق كارآفريني اميد حامي كسب و كارهاي خانگي، خرد و كوچك

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر